Kanser Serviks Dapat Dicegah Seratus Peratus

barah serviks dapat dicegah seratus peratus
barah serviks dapat dicegah seratus peratus

Di peringkat global, lebih daripada 500 wanita didiagnosis menghidap barah serviks setiap tahun. Dengan penyaringan dan kempen vaksinasi yang didukung dan dimulakan oleh banyak negara, terutama Organisasi Kesehatan Dunia, bertujuan untuk menghilangkan barah serviks dari seluruh dunia dalam waktu dekat.Kanser serviks dan ginekologi dilihat sebanyak 4,5 per seratus ribu di Turki - berada di kedudukan ke-3 di antara barah sistem pembiakan.

Pakar Ginekologi, Obstetrik dan Onkologi Ginekologi Hospital Akademik Prof. Dr. Hüseyin Hüsnü Gökaslan menekankan bahawa barah ini dapat dikesan dengan ujian smear yang telah digunakan selama kira-kira 100 tahun dan XNUMX% dapat dicegah dan berkata, “Berkat ujian ini yang telah kita gunakan selama hampir satu abad, kita berpeluang untuk mengesan selular gangguan pada masa awal dan menangkap barah serviks ”.

Berkat ujian smear, kadar kematian akibat barah semakin menurun

Prof. Dr. Menurut maklumat yang diberikan oleh Hüseyin Hüsnü Gökaslan, barah serviks mencapai puncaknya selama dua tempoh dalam kehidupan manusia. Yang pertama berumur sekitar 35 tahun dan yang kedua berumur sekitar 55 tahun.

Menyatakan bahawa ujian smear digunakan untuk mengesan kehadiran barah serviks, seperti mamografi yang digunakan untuk pemeriksaan kanser payudara, Prof. Dr. Gökaslan berkongsi maklumat berikut:

“Günümüzde rahim ağzı kanserinin teşhisi amacıyla iki toplum tarama testi kullanılıyor. Smear ve HPV testleri ayrı ayrı ya da beraber kullanılabiliyor. Beraber kullandığımız zaman tarama sıklığını 3 yıldan 5 yıla çıkarabiliyoruz. Smear testi periyodik olarak belirli aralıklarla yapıldığında riskli yapıları yakalama şansınız yüzde 95’lere çıkıyor. Tek bir kez HPV testi yaptığımızda da saptama şansımız yüzde 94. dolayısıyla ikisi beraber kullanıldığında oldukça etkin bir tarama yöntemi oluyor.

Namun, kami tidak menggunakan ujian HPV di bawah usia 30 tahun, kami hanya menggunakan ujian smear. "

Memulakan hubungan seks pada usia dini dan kelahiran berganda meningkatkan risiko

Rahim ağzı kanserinin cinsel yolla bulaşan bir hastalık olarak kabul edilebileceğini belirten Prof. Dr. Gökaslan, “HPV enfeksiyonlarını önlediğimiz zaman, yol açtığı hücresel bozuklukları erken dönemde saptadığımız takdirde gerçekten bu kanseri önleme şansına sahibiz” dedi.

Prof. Dr. Faktor risiko Gökaslan merangkumi memulakan hubungan seksual pada usia dini, poligami, mempunyai banyak pasangan seksual, hubungan seksual tanpa kondom, merokok, gangguan dalam sistem imun, mempunyai kelahiran beranak, menggunakan pil kontraseptif untuk jangka masa yang lama dan kehadiran penyakit kelamin lain penyakit.berbaris.

Jangan memandang rendah pendarahan selepas persetubuhan

Pandemi nedeniyle tarama amaçlı birçok tetkikin, hastaneden Covid-19 enfeksiyonu kapma endişesiyle yapılamadığını hatırlatan Prof. Dr. Gökaslan, “Ancak en kısa zamanda hastaların taramalarına devam etmeleri çok önemli” diyerek şu uyarılarda bulundu: “Rahim ağzı kanserinin en sık görülen belirtisi, adet dönemi dışındaki kanamalardır. bu kanama hafif olabilir, iltihabi – kanlı olabilir. Özellikle cinsel aktif yaşamı olanlarda cinsel ilişki sonrası görülen kanama çok önemli. Bu kanama araştırılması gereken bir kanamadır. Menopoza girdikten sonra herhangi bir kanama da yine alarm niteliğinde kabul edilmelidir. Genelde kanamalar bir tümör oluştuktan sonra gerçekleşiyor ve cinsel ilişki gibi bir nedenle tetikleniyor. Adet kanaması dışında hiçbir kanama normal değildir, mutlaka doktora başvuruyu gerektirir.”

Merokok menyebabkan barah serviks paling banyak selepas barah paru-paru

Menarik perhatian terhadap kesan merokok terhadap peningkatan risiko barah serviks, Prof. Dr. Gökaslan berkata, "Merokok menyebabkan barah serviks paling banyak setelah barah paru-paru. Oleh itu, sangat penting untuk berhenti merokok ”dan meneruskan kata-katanya seperti berikut:

“Pap testine en son konsensusa göre 21 yaşında başlanması gerekiyor. Bundan sonra her 3 yılda bir 24 – 27 – 30 yaşlarında yapılması ve smear testiyle takip edilmesi öneriliyor. 5 yılda bir yapılan HPV testi ile eğer yüksek riskli olan virüs tiplerinden saptanırsa o zaman smear testinin de yapılması gerekiyor. Smear testi aile sağlığı merkezlerinde ücretsiz yapılabiliyor.”

Armin

Industri Rel Kereta Api 2020

sohbet

Jadilah yang pertama memberi komen

Yorumlar